„Seminarium | edukacja dla e-Recyklingu”, które odbyło się między 28-29.11, online, poprzez platformę Zoom.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Zaraz Wracam oraz organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego Auraeko.
Seminarium składało się z webinarów, wykładów, rozmów i paneli dyskusyjnych. Dotyczyły one szerokiego zakresu tematycznego – od metod uczenia dzieci wczesnoszkolnych o odpadach, przez ideę eko-szkół do gier warsztatowych w tematyce Zero Waste.
NASI PRELEGENCI
Dr inż. Agnieszka Kałmykow Piwińska
Dr inż. Agnieszka Kałmykow-Piwińska, pracownik naukowy wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzi dla nas wykład wprowadzający do zrozumienia tematu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Artur Górski
Prawnik, wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, pracownik Sądu Okręgowego w Poznaniu i Polskiej Akademii Nauk, a w czasach licealnych – finalista etapu centralnego XXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Artur opowie o edukacji ekologicznej z perspektywy edukacji obywatelskiej.

Katarzyna Kojs
Katarzyna Kojs Członkini Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, studentka UJ na kierunkach Stosunki Międzynarodowe i Studia nad Japonią, organizatorka Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych

Agnieszka Werbińska
Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, Ekspertka w budowaniu relacji i komunikacji, ma 15 letnie doświadczenie w branży IT, 5 lat doświadczenia we współpracy z JST, opowie nam o grze „Pogromcy śmieci” stworzonej przez AMM Systems.

Urszula Dawigałło
W niedzielę, 29.11 webinar przeprowadzi @Urszula Dawgiałło – doktorantka Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, która podzieli się z nami doświadczeniem prowadzenia zajęć w ramach Uniwersytet Dziecięcy, dotyczących gospodarki odpadami pod tytułem “Czy można żyć bez śmieci”

Artur Lorek
Dwa łyki statystyki – o nawykach z których nie zdajemy sobie sprawy i ekologicznym nowym pokoleniu – taki wykład wygłosi Artur M. Lorek – politolog, wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, pracownik Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i współzałożyciel

Jarosław Szczygieł
Absolwent Ochrony Środowiska Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Od roku 2005 zaangażowany w edukację ekologiczną realizowaną przez sektor NGO. Założyciel i prezes Fundacji dla Edukacji Ekologicznej, w ramach której realizowane są między innymi międzynarodowe programy Eko-Szkoły, Błękitna Flaga oraz Green Key.
Ekspert, trener w licznych projektach z obszaru ekologii, edukacji ekologicznej, społecznej odpowiedzialności biznesie (CSR).
Przyrodnik, wędkarz, osoba aktywnie spędzająca czas wolny.

Dominika Lenkowska – Piechocka
@whowillsavetheplanet, twórczyni projektu www.whowillsavetheplanet.pl i gry edukacyjnej Who Will Save The Planet. Codziennymi działaniami w duchu bliskości z naturą inspiruje swoich odbiorców do większej troski o siebie i naszą planetę. Wspiera firmy w budowaniu większej świadomości ekologicznej wśród swoich klientów i pracowników. Facylitatorka, ekspertka komunikacji i public relations z kilkunastoletnim doświadczeniem. Promotorka kąpieli leśnych. Mama Róży, Gucia i żona Karola.

Agnieszka Kuźba
Bezpieczne Gniazdo – Safe Nest
Pani Agnieszka poprowadzi dla nas webinar dla nauczycieli i edukatorów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym “Przestrzeń – trzecim nauczycielem”.
Pedagog i przyrodnik z wykształcenia i pasji oraz animatorka sztuki. Mama dwóch dorosłych synów oraz babcia pięciorga wnuków. Mieszka za miastem. Zapobieganie deficytowi natury u dzieci i dorosłych, kształtowanie kompetencji społecznych i międzykulturowych to jej pasja.
Od 1987 roku pracuje z dziećmi i ich rodzinami oraz pomaga im radzić sobie w różnych sytuacjach. Udziela indywidualnych konsultacji w sytuacjach wątpliwości wychowawczych. W pracy z dziećmi stosuje podejście niedyrektywne, oparte na zaufaniu do kompetencji dziecka i podążaniu za jego potrzebami, zgodne z podejściem Reggio Emilia. Piszę eseje na fanpage
Bezpieczne Gniazdo – Safe Nest i Reggio Emilia Polish projects and inspirations
oraz do periodyków dla nauczycieli i rodziców o tematyce dotyczące świadomej, troskliwej edukacji i rodzicielstwa zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dla Agnieszki Kuźby dzieciństwo to okres wyjątkowy dla powodzenia edukacji, dlatego tak ważne jest kreowanie zdrowej, bezpiecznej, inspirującej naturalnej przestrzeni rozwoju dzieci i młodzieży. Przekonuje do tego wszystkich opiekunów i edukatorów.